Bezár

Politológiai Tanszék

Felvételizőknek

Felvételizőknek

2015. július 15.
6 perc


Politológia alapszak

A politikatudományok alapképzési szak azoknak a jelentkezőknek ajánlott, akik különösen érdeklődnek a politika világa, jelenségei és folyamatai iránt, kedvelik a nagy összefüggéseket, valamint magas szintű idegen nyelvtudással rendelkeznek. Végzettségük feljogosítja majd őket arra, hogy maguk is tevékenyen részt vegyenek a politika alakításában, vagy szakmai tudásukat tanácsadóként kamatoztassák, illetve egyes szakpolitikai ágazatokban: egészségügy, oktatásügy, civilszféra, stb. mélyedjenek el.

A politikatudományok alapképzési szakot végző szakemberek szakképzettségük megnevezése szerint politológusok. A képzés során a hallgatók megismerkednek a társadalom politikai rendszerével, a társadalmi viszonyok főbb törvényszerűségeivel, a politikai intézményrendszerrel, a politikai hatalom szervezetével és működési elvével. Elmélyülhetnek a politikai értékekkel és a szocializációval foglalkozó tudományos elméletekben. Átfogó képet kapnak az állami, politikai szervezetek, pártok és civil szervezetek működéséről, a választási rendszerekről és a kormányformák típusairól. A képzés alapelemeként a későbbi elméleti anyagok elsajátításához nyújt segítséget a politikai szocializáció, a politikai kultúra és a politikai értékek alapfogalmainak a megismerése. A politológus szakemberek természetesen nem csak a hazai politikai viszonyokat elemzik; ez nem is lenne lehetséges a tágabb politikai környezet ismerete, hatásmechanizmusainak elemzése nélkül, ezért a képzés során szükséges megszerzendő ismeret az EU szervezeti és működési rendszere, valamint a nemzetközi viszonyok elmélete.

A fent felsorolt ismeretek birtokában a politológus szakemberek könnyedén eligazodnak a nemzetközi szervezetek és kapcsolatok rendszerében, képesek elemezni a politikai összefüggéseket, folyamatokat és törvényszerűségeket. Szakképesítésük megszerzése után részt vehetnek politikával kapcsolatos anyagok előkészítésében, politikatudományi kutatásokban, politikaelméleti részelemzések készítésében. Bekapcsolódhatnak a civil társadalom, az önkormányzatok és a nemzetközi szervezetek munkájába. Szakterületükön készíthetnek összehasonlító elemzéseket, szakértői anyagokat.

Politikatudomány mesterszak

A politikatudományok alapképzési szakon végzettek politikatudomány mesterképzésen mélyíthetik el, illetve szélesíthetik ismereteiket az alábbi területeken: a társadalom politikai intézményei, rendszere, viszonyai, azok főbb törvényszerűségei, a politikai hatalom és a közpolitika formálása, szerveződése, politikaelmélet, politikatörténet, demokráciaelmélet, politikai gazdaságtan, közigazgatás. Megismerkednek a politikai kutatás kvantitatív és kvalitatív módszereivel, valamint tudásukat más tudományterületekre – közgazdaságtan, szociológia, pszichológia, filozófia, jogtudomány, alkotmányjog, történettudomány, nemzetközi tanulmányok, kommunikációelmélet – is kiterjesztik.

A végzettek tevékenysége rendszerint szakértői, kutatói munkát jelent, feladataik közé tartozhat egyebek mellett a politikával kapcsolatos szakértői anyagok elkészítése, politikatudományi kutatások elvégzése, a politikatudomány szakterületeinek megfelelő önálló elemző munka végzése, mások elemzésének elbírálása, a politika világára vonatkozó kérdések felvetése, a politikatudomány forrásainak használata, adatok keresése, illetve adatok generálása, részvétel tudományos vitákban.

Karrierlehetőségek

A magas fizetések és a közéleti szerepvállalás lehetősége miatt, a politikatudományok alapképzési szakon már évek óta túlképzés zajlik, ez azonban ne riassza el a leendő hallgatókat, hiszen egyetemi éveik alatt számos olyan képességre tesznek szert, amely több szakmában is hasznosítható. Azt azonban valóban érdemes mérlegelni, hogy a kizárólag aktív politizálásban, vagy szakértői szerepben gondolkodó fiatalok nem biztos, hogy az elképzeléseiknek megfelelő munkát fognak találni, mert nagy a telítettség ezen a két területen.

Ami ebben mégis segítségükre lehet, az a jó idegen nyelvtudás és a tanulmányok során könnyedén kiépíthető széleskörű kapcsolatrendszer. Az előbbi már magánál a felvételinél is elvárás, hiszen az angol nyelvű prezentálás és szakirodalom tanulmányozás bevett gyakorlat a képzésben. Éppen ezért a magyarországi diploma nemzetközileg is elismert és egy további külföldi mesterképzés elvégzését is lehetővé teszi.

Növekvő igény a munkaerőpiacon a politológusok iránt az Európai Unióhoz kötődő állások terén mutatkozik, amelyek legtöbbször hosszabb külföldi tartózkodást feltételeznek. Azonban gyakori utazásra és nemzetközi kapcsolattartásra ezzel a végzettséggel szinte minden poszton számítani kell.

Az itthon maradó pályakezdők ezen kívül elhelyezkedhetnek politikai szervezeteknél, a társadalomirányítás középszintű intézményeiben, központi és regionális adminisztrációs és igazgatási szervezetekben, minisztériumokban, a parlament mellett működő szakértői apparátusokban, érdekképviseleti, és civil szervezeteknél, valamint megfelelő specializációval közvélemény kutató cégeknél, oktatás- és kutatásszervezőként, vagy a médiában.

Összetett műveltségük, a politikai és társadalmi összefüggések értelmezésében szerzett jártasságuk és jó kommunikációs technikáik alkalmassá teszi őket, szervező, döntés előkészítő, kapcsolattartó és -építő, tanácsadó, kutató, elemző, érdekérvényesítő és tömegkommunikációs munkakör betöltésére a legkülönfélébb vállalatoknál és szervezetekben.

A végzettséggel megcélozható állások:

- Politikai elemző: a társadalom politikai életéről készít elemzéseket, a hatalom működésével, a politikai értékekkel és szervezetekkel kapcsolatos kutatásokat végez, illetve tudományos beszámolókat, tanulmányokat ír, szakmai előadásokat tart.

- Politikai szakértő: tanácsokkal látja el a pártokat, önkormányzatokat, állami szerveket, olajozott működésük és hatékony kommunikációjuk érdekében. Előrejelzi a bel- és külpolitika változásait, és a politikai döntések hatásait vizsgálja.

- Politikai menedzser: az aktívan tevékenykedő politikusok, akik a Parlamentben, pártirodákban, vagy az önkormányzatoknál végzik munkájukat. Törvényjavaslatokat és módosításokat nyújtanak be, majd ezekről szavaznak. Hazai és nemzetközi üléseken és tárgyalásokon vesznek részt, illetve interjúkat adnak a médiának, és szónoklatokat tartanak a közvélemény számára, pártgyűléseken és szakmai fórumokon.

- Érdekérvényesítő (lobbi) szakreferens: a különböző kormányzati, gazdasági és civil szervezetek és intézmények érdekeiért szólal fel az ezzel kapcsolatos üléseken és

tárgyalásokon, miközben folyamatosan figyelemmel kíséri a hazai és világpolitikai eseményeket, gazdasági változásokat.

- Közvélemény-kutató: az emberek véleményét vizsgálja statisztikai módszerekkel egy adott, legtöbbször politikai tárgyú kérdésben. Ennek érdekében felméréseket tervez, készít és értékel. Eredményeit a politikai szervezetek és a média számára rendelkezésre bocsátja.

- Tudomány- és oktatásszervező: az oktatáspolitikára specializálódott politológus, aki kifejezetten a tudomány és a kutatás fejlesztése érdekében munkálkodik, és az oktatás folyamatát alakítja tanácsaival, szervező tevékenységével.

- EU-tanácsadó: főként vállalatok, és vállalkozó magányszemélyek számára nyújt, pályázati, intézményi és önkormányzati tanácsadást az európai uniós piac viszonyairól, elvárásairól és szabályozásáról.

- Pályázatíró: új pályázati lehetőségek felkutatását és az erről való tájékoztatást végzi az adott vállalat vezetősége és az üzleti partnerek felé. A szükséges adatok és dokumentumok megszerzése után megírja a pályázat szövegét magyarul vagy idegen nyelven, és a megrendelő rendelkezésére bocsátja a cégéről kért információkat.

Ahol az oklevél még hasznos lehet:

- Társadalomkutató: a társadalom jelenségeit, törvényszerűségeit vizsgáló és elemző, általában több társadalomtudományi területen is jártas szakember, aki kutatási eredményeit konferenciákon, szaklapokban teszi közzé, és gyakran egyetemi oktatóként tevékenykedik.

- Politikai publicista: a politológia szakterületére specializálódott újságíró, aki adott témában felveszi a kapcsolatot az érintett politikusokkal és szakértőkkel, interjúkat és riportokat készít, majd cikkek formájába önti a megszerzett információkat. Ezen kívül sajtótájékoztatókra jár, vagy időnként nyilatkozik a médiában.

- Kérdezőbiztos: közvélemény-kutatások, kérdőívek kitöltetését végzi a célszemélyekkel. Telefonon időpontot egyeztet, vagy adatgyűjtést végez, házal, és az utcán szólít le embereket. A sikeres kapcsolatteremtés érdekében szakszerű kommunikációs és meggyőzési technikákat alkalmaz.

Forrás: felvi.hu

Aktuális események

Kapcsolódó hírek