Bezár

Tudományos és szakmai munka

Kerekasztal beszélgetések az üzleti jog világáról – adóoptimalizálás, adóelkerülés vagy adókijátszás? Az Európai Unió Bíróságának gyakorlata és a hazai joggyakorlat

Kerekasztal beszélgetések az üzleti jog világáról – adóoptimalizálás, adóelkerülés vagy adókijátszás? Az Európai Unió Bíróságának gyakorlata és a hazai joggyakorlat

2021. december 01.
1 perc

Az SZTE Állam- és Jogtudományi Karának Üzleti Jogi Intézete 2021. november 25-én adójogi témakörben szervezte meg a 2016 óta hagyományosan megrendezésre kerülő Üzleti Jogi Kerekasztal beszélgetését. A program meghívott előadói a szakmában kiemelkedő jártassággal és tudással rendelkező szakemberek voltak, akik különböző aspektusokból közelítették meg a választott témakört, az adócsalás, az adókijátszás aktuális kérdéseit. Kihasználva az online tér nyújtotta lehetőségeket, a programon közel 200 fő vett részt.

A kerekasztalt Prof. Dr. Gellén Klára intézetvezető egyetemi tanár, rektorhelyettes nyitotta meg és Dr. Gyenge Balázs egyetemi tanársegéd moderálta. A beszéletés egyik fő témaköre az adólevonási jog és ebből kifolyólag az adócsalás jogkövetkezményei voltak. Palotai Kinga a Pénzügyminisztérium Fogyasztási és Forgalmi Adók Főosztályának osztályvezetője, valamint Dr. Péter-Darázs Klaudia, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fellebbviteli Igazgatóságának szakértő munkatársa ismertették a rendszer működésére, az ÁFA visszaigénylésre vonatkozó lényeges ismereteket és az adócsalás kockázatáról folytattak diskurzust.

adojogi_konf1

Dr. Stefancsik Márta Anna a Kúria bírája, Dr. Szabó László bíró, a Szegedi Törvényszékről, továbbá az Igazságügyi Minisztérium Európai Bírósági Főosztályának két munkatársa, Dr. Fehér Miklós Zoltán főosztályvezető és Dr. Koós Gábor európai uniós jogi szakértő a különböző adójogi tényállások és esetek bíróság általi megítéléséről fejtették ki gondolataikat.

adojogi_konf2


A beszélgetés további részében az Európai Unió Bíróságának esetjogát és a magyar bíróságok joggyakorlatát értékelték a résztvevők, az EUB megkeresésének kiemelt szerepét, valamint az előtte lefolytatott eljárás lényegi elemeit ismertetve. Az uniós joggyakorlat elemzésével a kerekasztal résztvevői annak nemzeti jogalkotást érintő hatásaira is kitértek, és átfogó képet adtak a amgyar ügyek jelenlegi összképéről. A kerekasztal beszélgetés után lehetőség volt kérdésfeltevésre is, ami további releváns problémák megvitatását tette lehetővé, valamint újabb kerekasztal témák feldolgozását vetítette előre.

 

Aktuális események

Kapcsolódó hírek