Bezár

Bűnügyi Tudományok Intézete

Szegedi sikerek a Jogtudományi Intézet pályázatán, mesterséges intelligencia témakörében

Szegedi sikerek a Jogtudományi Intézet pályázatán, mesterséges intelligencia témakörében

2021. december 16.
2 perc

A Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium kutatási program keretében tanulmányíró pályázatot hirdetett „A mesterséges intelligencia jogi felelősségének vetületei” címmel, amelyen két szegedi joghallgató is dobogós helyezést ért el.


Megosztott első helyen nyert Agócs Petra, a Szegedi Tudományegyetem harmadéves joghallgatója, „Az önvezető autók által felvetett problémákra, különösképp a villamos-dilemmára adható lehetséges válaszok a magyar büntetőjog alapján” című munkájával. A harmadik helyezést pedig Móczár Dóra – szintén a Szegedi Tudományegyetem joghallgatója – nyerte el „Mesterséges intelligencia és a büntetőjogi felelősségi kérdések, különös tekintettel az önvezető autókra” című pályaművével.

IMG_57611


„Arra kerestem a választ, miként lehet büntetőjogilag értékelni azt, ha valaki balesetet szenved egy teljesen autonóm gépkocsival. Ez azért érdekes téma, mivel az ilyen jármű emberi befolyás nélkül, csakis a digitális technológiára támaszkodva közlekedik az utakon, az utas nem tudja befolyásolni a menetirányt: nincs kormány, sem fék és gázpedál. Külön kitértem arra az esetkörre, amikor „választás” elé kerül az autó: vagy az utasát, vagy az úton tartózkodó személyeket tudja csak megmenteni.” – mondta Agócs Petra a pályaművével kapcsolatban.


IMG_57551IMG_57591


Munkájával kapcsolatban Dóra kijelentette: „pályamunkámban a mesterséges intelligencia és a büntetőjog kapcsolatát és felelősségi kérdéseit vizsgáltam, szoros kapcsolatban az önvezető autókkal. Ennek oka az, hogy az MI és a büntetőjog kapcsolata annyira hipotetikus, hogy szükség van egy olyan témára, amely összekapcsolja a mesterséges intelligenciát a büntetőjoggal és annak felelősségi szegmenseivel. Úgy gondolom, hogy ez a problémakör a technológia rohamos fejlődésével egyre kézenfekvőbb megoldandó feladattá válik.”


IMG_57601


A díjazottak december 14-én ismertették pályamunkájukat és vették át nyereményeiket egy díjátadó keretében, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézetében.


(A tanulmányok szakmai támogatását a DIGICRIMJUS: New challenges for teaching, researching and practicing criminal law in the digital age (Erasmus+ 2020-1-HU01-KA203-078670) című projekt kutatóműhelye nyújtotta. Mentorok: Dr. Molnár Erzsébet adjunktus és Dr. Karsai Krisztina egyetemi tanár)

Aktuális események

Kapcsolódó hírek