Bezár

2026

Honlap_boritokep_masolata

Kötetbemutató - Varga Norbert: Közigazgatási reformok Debrecenben és Szegeden (1870–1872)

Kötetbemutató - Varga Norbert: Közigazgatási reformok Debrecenben és Szegeden (1870–1872)

2026. május 11.
1 perc

Az „Egyetemi szerzők, kiadók, műhelyek” sorozat keretében kerül sor Varga Norbert: Közigazgatási reformok Debrecenben és Szegeden (1870–1872) című kötetének bemutatójára.

A kötetet a szerző és Balogh Judit mutatja be.
A kiadvány a Szeged University Press gondozásában jelent meg.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A kötetről bővebben:

Tartalom

A köztörvényhatóságok rendezéséről szóló 1870. évi XLII. törvény cikk a magyar középszintű közigazgatás átalakításának jelentős mérföldköve, amely meghatározta a vármegyék és a törvényható sági jogú városok szervezetét és működését a dualista állam végrehajtási rendszerében. A monográfia Debrecen és Szeged példáján keresztül mutatja be a köztörvényhatósági törvény reformjának gyakorlati alkalmazását 1870 és 1872 között, különös tekintettel arra, hogyan valósult meg az új városi közigazgatási szervezet kiépítése a dualista államszervezeti konstrukció közjogi keretei között. A kötet elsősorban a releváns levéltári forrásokra, az országgyűlési dokumentumokra és a korabeli helyi sajtóanyagokra támaszkodik. Célja, hogy hozzájáruljon a magyar közigazgatás-történet és várostörténet mélyebb megértéséhez, a dualizmus kori köz igazgatás modernizációjának értelmezéséhez, a középszintű ön kormányzatok működésének összehasonlító rekonstrukciójához. A kutatási eredmények hasznos adalékul szolgálhatnak a jogalkotás és a helyi közigazgatás jövőbeli fejlesztéséhez.

A kutatást a Szegedi Tudományegyetem Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (IKIKK) Humán és Társadalomtudományi Klasztere támogatta.

A Facebook esemény elérehető az alábbi linken.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Kapcsolódó hírek