A verseny megszervezésének elsődleges célkitűzése volt, hogy támogassa a jogtörténet iránt elkötelezett hallgatók szakmai ismereteinek összemérését, valamint a tehetséggondozást, amelynek tanszéki hagyományai egészen 2012-ig nyúlnak vissza.
Az I. Szegedi Jogtörténeti Verseny célja az volt, hogy egy meghatározott szakirodalom alapján felmérje a hallgatók elméleti tudását, valamint a jogesetek elemzésén és perszimuláción keresztül lehetőséget biztosítson az érvelési készségek összemérésére. A 2026. évi verseny szakirodalmául Bónis György Buda és Pest bírósági gyakorlata a török kiűzése után 1686–1708 című művének kijelölt részletei szolgáltak. A verseny első, írásbeli fordulójára 2026. április 24-én került sor, amikor online egy 40 pontos tesztsort töltöttek ki a csapatok. Ennek eredményeképpen egyetemenként az írásbeli forduló legeredményesebb csapatai jutottak tovább a szóbeli döntőbe, amelyet 2026. május 15-én rendeztek meg.

A kezdeményezés kiemelkedő népszerűségnek örvendett: összesen 54 csapat jelentkezett az írásbeli fordulóra az ország különböző jogi karairól. A Debreceni Egyetem 2, az Eötvös Loránd Tudományegyetem 8, a Károli Gáspár Református Egyetem 1, a Miskolci Egyetem 2, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem 11, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem 2, a Pécsi Tudományegyetem 17, a Szegedi Tudományegyetem 10, míg a Széchenyi István Egyetem 1 csapattal képviseltette magát.
A szóbeli fordulóba az írásbeli forduló legeredményesebb csapatai jutottak be az ország valamennyi jogi karáról, amelyek az alábbiak voltak:
- Debreceni Egyetem – Nemesek vérükkel adóznak könyvelési okokból
(tagok: Füzesi Marcell, Kadosa Patrik, Papp Áron László)
- Eötvös Loránd Tudományegyetem – DE bis in idem
(tagok: Gyors Máté Bence, Major András, Rácz Péter Tibor)
- Károli Gáspár Református Egyetem – Lángszinér
(tagok: Kada Bence Gábor, Koczor Szabolcs, Szecsei Péter)
- Miskolci Egyetem – Remek jogászok
(tagok: Kemény Kristóf, Kiss Benjámin, Kovács Márk Dominik)
- Nemzeti Közszolgálati Egyetem – ESBAPE
(tagok: Debreczeni Eszter, Erhardt Petra Zsófia, Szabó Balázs István)
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem – Sedria
(tagok: Földesi Ábel, Miklós Koppány, Tóth Róbert)
- Pécsi Tudományegyetem – És a vidékiek
(tagok: Forgács Márk, Kerek Gáspár, Lipovics Benedek János)
- Szegedi Tudományegyetem – Semper Augustus
(tagok: Novák Bíborka, Szabó Enikő Szilvia, Török Hanna Veronika)

Az országos döntő során a versenyzők két fordulóban mérték össze tudásukat. Az első körben egy helyben megkapott korabeli jogesetet kellett elemezniük anyagi jogi és eljárásjogi szempontból, amely egy adománybirtokot érintő vállalkozási szerződéshez kapcsolódott. A második forduló egy perszimuláció volt, amely során a csapatoknak alperesi, bírói és felperesi szerepköröket kellett felvenniük, és egy korabeli pert szimulálhattak egy kölcsönszerződéssel és kezességgel kapcsolatos jogeset alapján. A jogesetek a verseny tárgyát képező szakirodalomhoz kapcsolódtak.
A szóbeli forduló zsűrijének tagjai Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, a SZTE ÁJTK Magyar Jogtörténeti Tanszékének egyetemi tanára, Prof. Dr. Herger Csabáné, a PTE ÁJTK Jogtörténeti Tanszékének vezetője, valamint Prof. Dr. Szabó Béla, a DE ÁJK Jogtörténeti Tanszékének vezetője voltak, akiknek ezúton is köszönjük, hogy vállalták az ezzel járó feladatokat.

A versenyen az alábbi eredmények születtek:
I. helyezett:
Szegedi Tudományegyetem – Semper Augustus csapata
Tagok: Novák Bíborka, Szabó Enikő Szilvia, Török Hanna Veronika
Felkészítő tanárok: Prof. Dr. Varga Norbert, egyetemi tanár, Dr. Pétervári Máté, adjunktus, dr. Varga Benedek, doktorandusz
II. helyezett:
Debreceni Egyetem – Nemesek vérükkel adóznak könyvelési okokból
Tagok: Füzesi Marcell, Kadosa Patrik, Papp Áron László
Felkészítő tanár: Dr. Balogh Judit egyetemi docens
III.helyezett:
Pázmány Péter Katolikus Egyetem – Sedria
Tagok: Földesi Ábel, Miklós Koppány, Tóth Róbert
Felkészítő tanár: Prof. Dr. Szabó István, egyetemi tanár
Különdíj:
Eötvös Loránd Tudományegyetem – DE bis in idem
Tagok: Gyors Máté Bence, Major András, Rácz Péter Tibor
Felkészítő tanár: Dr. habil. Beliznai Kinga tanszékvezető egyetemi docens
Ezúton is szívből gratulálunk valamennyi csapatnak a részvételhez és az elért eredményekhez, valamint köszönjük a felkészítő oktatók munkáját és mindazok jelenlétét, akik megtisztelték a rendezvényt: Dr. Balogh Juditnak (DE ÁJK), Dr. Koncz Ibolyának (ME ÁJK), Dr. Nagy Péternek (KRE ÁJK), Dr. Petrasovszky Annának (ME ÁJK), Dr. Peres Zsuzsannának (NKE ÁNTK), dr. Schlachta Boglárkának (KRE ÁJK), valamint Dr. Völgyesi Leventének (PPKE JÁK).

Külön köszönet illeti a Magyar Közjegyzői Kamara munkatársait, különösen dr. Tóth Ádám elnök urat és jogtörténész kollégánkat, Dr. Rokolya Gábort a verseny támogatásáért és az értékes könyvjutalmak felajánlásáért.
dr. Varga Benedek
Doktorandusz, Magyar Jogtörténeti Tanszék
„A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása– "Középiskolától az OTDK-ig!"-Az SZTE-ÁJTK összehangolt tehetségazonosító és -gondozó programja című, NTP-HHTDK-25-0080 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg.”

