Bezár

Tanulmányi versenyek, pályázatok

Beszámoló a Közigazgatási Jogi Tudományos Diákkör 2019. december 3-án tartott rendezvényéről

Beszámoló a Közigazgatási Jogi Tudományos Diákkör 2019. december 3-án tartott rendezvényéről

2019. december 13.
2 perc

A honvédelmi igazgatás ifjúságközpontú vizsgálata - harmadévesek körében végzett empirikus kutatási eredmények

A Közigazgatási Jogi Tudományos Diákkör 2019. december 3-án tartott ülést, amelyen Varga Dóra IV. éves hallgatónk ismertette kutatási eredményeit a honvédelmi igazgatás ifjúságközpontú vizsgálatával összefüggésben. Meghívott vendégünk Kaszás Mihály ny. honvédezredes, HM Védelmi Hivatal szakmai főtanácsadó értékes megjegyzésekkel gazdagította a honvédelmi igazgatás egyes aspektusainak feltárását.


A megvitatott dolgozat érdekessége, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem együttműködésének keretében, az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Intézményi Tudományos Diákköri Konferenciájának 2019. évi őszi fordulójára készült. A téma gondozójaként Tanszékünk részéről Csatlós Erzsébet adjunktus, míg az NKE részéről a HHK Katonai Vezetőképző Intézet, Hadászati és Hadelméleti Tanszék részéről Lakatos László ny. vezérőrnagy c. egyetemi tanár, ny. egyetemi docens működött közre.


A dolgozat azon túl, hogy részletesen taglalja a honvédelmi igazgatás egyes elméleti kérdéseit, egy empirikus kutatás keretében kísérletet tett arra, hogy feltárja az ifjúság egy meghatározott szegmensében a téma iránti hallgatói attitűdöket. A hallgató Karunk III. éves jogász nappali tagozatos hallgatói körében végzett felmérést, egy 26 kérdésből álló kérdőívre alapozva, 71 fős hallgatói minta válaszai alapján fogalmazta meg következtetéseit. A megkérdezett hallgatók tájékozottnak tartják magukat honvédelmi kérdésekben, azonban honvédelmi területen többségük nem szeretne elhelyezkedni. A megkérdezettek jelentős száma több potenciális veszélyt is megjelölt, amellyel a honvédelmi igazgatás szervezetrendszerének szembe kell néznie. Meglepő, hogy a legtöbben azonban a nemzetközi politikai helyzettől tartanak leginkább, ezen problémák kiküszöbölésére azonban nem megfelelő a magyar honvédelmi igazgatás. A megkérdezettek fele – és ennek zöme női válaszadó – visszaállítaná a sorkatonai szolgálatot, annak okaként pedig az alábbi válaszokat jelölték meg: hasznosság, jellemfejlődés erősítése a férfiaknál, alapvető értékrend elsajátítása, illetve személyiségfejlesztés. A hallgatók többsége nem tudott arra hiteles választ adni, hogy megfelelő mennyiségű forrás biztosított-e a honvédelmi igazgatásra. Ez is azt támasztja alá, hogy honvédelmi kérdésekben a legtöbben csak a médiából tájékozódnak. A kérdőív egészét tekintve Varga Dóra megállapította, hogy azokra a kérdésekre szignifikánsan magasabb helyes válasz érkezett, amelyekről már más tanóra keretén belül elsajátíthattak ismereteket.


A dolgozat megállapításaival kapcsolatban meghívott vendégünk fogalmazta meg elsőként kritikai jellegű megjegyzéseit, majd a résztvevő hallgatók fejthették ki véleményüket. Az esemény zárásaként valamennyi résztvevő egyetértett abban, hogy értékes tudáselemekkel gazdagodhatott!

Varga Dóra hallgatónk dolgozatával az Intézményi Tudományos Diákköri Konferencia Biztonsági Tanulmányok Tagozatában II. helyezést ért el, továbbá különdíjban is részesült!

A sikerhez szívből gratulálunk!

 

Az összefoglalót készítette:

Siket Judit

Közigazgatási Jogi Tanszék


20191203_155418


20191203_154805

 

Dora_dij



Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek