Rendezvénynaptár
-
június 24. 08:00 - 25. 17:00
A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Közjogi Intézetének Alkotmányjogi Tudományos Diákköre immáron harmadik alkalommal rendezte meg Álom és Valóság című alkotmányjogi, hallgatóközpontú konferenciáját. A konferencia alaptémáját idén az Alaptörvény hatálybalépésének tizedik évfordulója adta, amely során elsődlegesen az Intézet tudományos diákköréhez tartozó hallgatók ismertették, egy-egy alaptörvényi rendelkezéshez kapcsolódó kutatási témájukat.
A Szegedi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karán 2022. május 11-én 16 órakor Prof. Dr. Görög Márta a Kar dékánja ünnepélyes keretek között átadta a Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíjat annak a 32 szegedi jogászhallgatónak, akik kiemelkedő tanulmányi eredményt mutattak fel.
2022. április 21-én és április 22-én Szegeden és Budapesten a Wallonie-Bruxelles International szervezésében valamint a Szegedi Tudományegyetem és a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem támogatásával került megrendezésre a Szólásszabadság és sajtószabadság c. nemzetközi konferencia.
A Fulbright Bizottság az idén az alábbi kategóriákban hirdet ösztöndíjakat a 2023-2024-es tanévre az Egyesült Államokba.
A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának Közjogi Intézete, a Nemzetközi Jogi és Európa-jogi Tanszék és a Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézete közös tudományos diákkört szervezett az orosz-ukrán háború kitöréséről.
Az Igazságügyi Minisztérium támogatásával az SZTE ÁJTK ebben a szemeszterben is kiírja a tanulmányaikat 2015 és 2021 között megkezdett, nappali tagozatos jogász hallgatóknak szóló IM Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíj és az IM Tanulmányi Jogászösztöndíj pályázatot.
A jelentkezési határidő: 2022. március 21.
A Verseny lehetőséget biztosít joghallgatóknak arra, hogy a jogászi hivatás egyik legnagyobb kihívását jelentő területén, a jól felépített, tiszta, világos, bátor, szellemes - és jogilag is helyes - jogászi érvelésben megmutassák magukat és összemérjék tehetségüket egy szakmailag jól előkészített és lebonyolított, jelentős presztízst biztosító, ámde mégis játékos vetélkedés keretében. A Verseny egyben lehetőséget teremt a 2013-ban fiatalon elhunyt zseniális ügyvéd, dr. Nagy László István emlékének ápolására a jogásztársadalomban.
Dr. Szilágyi-Németh Lilla már egyetemistaként is a spórolás nagymestere volt. Az SZTE ÁJTK alumnája levelező szakon szerzett jogi diplomát, az önállóság már fiatal felnőttként fontos volt a számára. Tapasztalatai ma nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy pénzügyi tanácsadóként kiváló tippekkel lássa el a megtakarítani vágyókat.
Dobogó tetején a szegedi jogi képzés - az SZTE Állam- és Jogtudományi Kara vezeti a HVG 2022-es jogi képzéseket kínáló egyetemekről készített, oktatói kiválóság alapján összeállított rangsort.
Legmagasabb pontjához ért a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar felújítása: visszakerült eredeti helyére az 1882-ben emelt, 1960-ban lebontott kupola. Az 1,8 milliárd forint értékű beruházás bokrétaünnepét 2021. december 10-én tartották. A Tisza Lajos körúti épület műszaki fejlesztése és belső terének szerkezeti rekonstrukciója még zajlik.
Sokszor felvetődik bennünk, hogy a multinacionális vállalatok, mint például a Facebook, az emberi jogokat vajon fontosnak tartják-e? Milyen előírásokat kell betartaniuk a gazdasági társaságoknak, hogy védjék az alapvető jogokat, hogy minden ember megérdemelje a megfelelő bánásmódot? Dr. Szalai Anikóval, a Szegedi Tudományegyetem ÁJTK Nemzetközi Jogi és Európa-jogi tanszékének egyetemi docensével, a Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézetének vezetőjével beszélgettünk
Az SZTE ÁJTK Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézete a 2021/2022-es tanév őszi félévétől indította el a Nemzetközi Tanulmányok MA szakon a Kína specializációt, amelyre 2022 tavaszán lehet először jelentkezni.