Bezár

Tanulmányi versenyek, pályázatok

Közigazgatási Jogi és Pénzügyi Jogi TDK 2016. március 2.

Közigazgatási Jogi és Pénzügyi Jogi TDK 2016. március 2.

2016. március 16.
2 perc

Fókuszban a régészeti örökség védelme

2016. március 2-án került sor a Közigazgatási Jogi és Pénzügyi jogi tanszék tavaszi féléves első TDK ülésére. A részvevők A régészeti örökség védelme – az állam szerepe és Indiana Jones címmel Bató Szilvia jogász-régész előadását hallgathatták meg. Betekintést nyerhettek a régészek munkájába, megismerhették a feltárás típusait. Ezt követően az előadó a régészeti örökség védelmének kérdését boncolgatta az állam és a közigazgatás szempontjából.

20160302_162924_2

 

A régészeti tevékenység alkotmányos alapját a kulturális jogok képezik, amelyek a második generációs alapjogok csoportjába tartoznak, ezért is kerültek bele az Alaptörvénybe. Az államnak ily módon kötelessége egy intézményrendszer felállítása, mely ellátja ezt a feladatot. Az állam ennek a kötelességének eleget is tett, hiszen a még most is hatályos (habár már számos módosításon átesett), 2001. évi LXIV. törvénnyel szabályozza. Ezen törvény szabályozási módjait az előadó részletesen ismertette a jelenlevő hallgatósággal, a rendszertani szempontokkal kezdve. Eszerint a kulturális igazgatás több elemből épül fel, azonban hogy a régészeti örökségek védelméig eljussunk, ezen elemek közül a kulturális örökség védelmét kell kiemelni, mely a jelenlegi szabályozás szerint a Miniszterelnökséget vezető miniszter hatás- és feladatkörébe tartozik.

 

Az elméleti alapok után, a gyakorlati megvalósulást mutatta be az előadó, amely sajnos elég sötét képet mutat. A túlzott centralizáció és az állami túlszabályozás miatt a rendszer akadozva működik és egyáltalán nem felel meg a korszerű bürokratikus szervekre vonatkozó elvárásoknak. Bató Szilvia álláspontja szerint azonban erre a helyzetre létezik megoldás: a funkcionális dekoncentráció, a szakképzett személyzet alkalmazása és a folyamatos változásokkal szembeni stabilitás, koherens szabályozás.

 

Az előadás zárásaként a leendő tudományos diákköri előadókat látta el hasznos tanáccsal, miszerint érdemes nem túl nagy, lehetőleg minél több kitekintési lehetőséget biztosító, szakigazgatási témát választani.

 

Hargitai Ákos demonstrátor

Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar

Közigazgatási Jogi és Pénzügyi Jogi Tanszék


20160302_162822

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek