Bezár

Hírek

Kep

Három hallgatónk vett részt az idei Metaverse témájú Nyári Akadémián

Három hallgatónk vett részt az idei Metaverse témájú Nyári Akadémián

2023. október 12.
3 perc

Karunk három hallgatója részt vett az Európai Közjogi Szervezet (EPLO), a Thessaloniki Kereskedelmi Kamara és a Nemzetközi Görög Egyetem által szervezett idei Nyári Akadémián!

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A görögországi Thesszalonikiben, július 3-8 között megrendezett Nyári Akadémia lehetőséget biztosított arra, hogy Kővágó Boglárka, Kucsera Csenge és Barát Konrád az Állam- és Jogtudományi Kar, Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézeteiről, az Igazságügyi Minisztérium pénzügyi támogatásában részesült projekt keretében (IX-SZ/ID/513/2/2022), előadásokon és rendezvényeken vegyen részt, melyek a „Metaverse: Etikai, gazdasági és jogi kihívások” témát dolgozták fel. A kurzus elsődleges célja az volt, hogy a résztvevők megismerkedjenek a Metaverse viszonylag ismeretlen fogalmával. Diákjaink a témához kapcsolódó előadásokon és szemináriumokon vettek részt, melyeknek további célja az volt, hogy megismertessék a résztvevőket azokról az etikai és jogi kihívásokról, amelyekkel a jogalkotók szembesülnek a Metaverse megvitatása során.

Miután a résztvevők átfogó képet kaptak arról, hogy mi is a Metaverse, és elhatárolták azt a digitális világban ismert más fogalmaktól, mint például a virtuális valóság (VR), a kiterjesztett valóság (AR) vagy a Kollaboratív Virtuális Környezetek, az előadások a Metaverset körül ölelő kérdések megvitatásával folytatódtak. Az képzés egy része kitért a személyes adatok védelmével kapcsolatos kérdésekre, továbbá hallgatóink az Általános Adatvédelmi Rendelettel (GDPR) is megismerkedhettek közelebbről. Ezen témák általános ismertetése után szó esett a Metaverse kialakulása kapcsán felbukkanó adatvédelemi kihívásokról is. Ez nagyszerű lehetőséget kínált arra, hogy hallgatóink az adatvédelem főbb alapelveit szemügyre vehessék, és megvitathassák azt, hogy a Metaverse milyen hatással lehet ezen alapelvekre. Egy interaktív feladat lehetővé tette diákjainknak, hogy az arányosság elve alapján mérlegelést végezzenek az adatkezelő jogos érdekei és az egyének jogai és szabadságai között.

A helyszín lehetőséget kínált arra, hogy a résztvevők első kézből tapasztalhassák meg a legújabb technológiákat, többek között a VR szemüveget, és hogy így, bepillantást nyerhessenek a virtuális valóság világába. Kővágó Boglárka páratlan, a valósághoz hasonló, de még nem teljesen azonos élményről számolt be. Sőt, a hallgatók elmélyedhettek azon technikai nehézségek megértésében is, amelyeket a Metaverse és fejlesztése jelent a technológia számára. Mindemellett, diákjaink megismerkedtek a Metaversen belül egy, az utóbbi években szintén széles körben elterjedt témával, az NFT-kkel (nem helyettesíthető tokenek). Ennek kapcsán az előadások mélyebben taglalták a szellemi tulajdonjogot, a szabadalmakat és az ezeket körülvevő jogi keretet. Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalára és annak „Metaverse Food” szabadalmi határozatára is felhívták a jelenlévők figyelmét.

Végül a diákok a kiberbiztonság, a digitális világ, valamint a Metaversezel kapcsolatos kiberbűnözés kérdéseivel is foglalkoztak. Megismerkedtek azzal, hogy az új digitális szféra miként indokolja a kibertér újradefiniálását. Továbbá az olyan fogalmak, mint a tiszta web, a mély web és a sötét web közötti különbségeket is tisztázták. Az előadások keretein kívül hallgatóink kirándulást tettek Thesszaloniki csodálatos történelmi városában és régészeti múzeumában. Barát Konrád kifejezetten tanulságosnak találta a programot, és felidézte, hogy nemzetközi környezete különösen vonzó volt számára. Emiatt ő, valamint Kővágó Boglárka és Kucsera Csenge több szemszögből is rálátást nyert a Metaversere és az azt körülvevő jogi keretrendszerre.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek