Az országgyűlési képviselők munkájába, a törvényhozás menetébe kínál betekintést az Országgyűlés Hivatala. Húszfős csapatok jelentkezését várják, mely során egy logóval ellátott frakcióprofilt és a meghirdetett témák közül egyhez törvényjavaslatot kell benyújtani.
Jelentkezési határidő: 2024. október 22. (kedd) 16:30-ig
A program célja:
A hallgatók testközelből ismerhessék meg a törvényhozó munkát, a törvényhozás menetét és az országgyűlési képviselők munkáját. A hallgatók a program során kiegészíthetik elméleti ismereteiket és kipróbálhatják magukat a képviselők szerepében.
A Mint-a-Parlamentre jelentkező csoportok a jelentkezéssel egy időben egy logóval ellátott frakcióprofilt és a meghirdetett témák közül egyhez törvényjavaslatot nyújtanak be, melyet szeretnének előterjeszteni a program ülésnapján. A jelentkezett csoportok közül a szervezők hatot választanak ki, a benyújtott anyagok minősége és a jelentkezési gyakoriság alapján.
A bizottság által legtöbb pontot szerzett frakció törvényjavaslata kerül az ülésnapon megtárgyalásra, melyhez minden frakciónak lehetősége van módosító javaslatokat írni. Az ülésnapon bizottságokban, a törvényalkotási bizottság ülésén, illetve plenáris ülésen vitáznak. A program végén szavazásra kerül sor, ahol a törvényjavaslat elfogadásra vagy elutasításra kerül.
Helyszín: Országház (1055 Budapest, Kossuth tér 1-3.)
Időpont: Az ülésnapra 2024. november 20-án (szerdán) kerül sor
Választható témák:
2024. második félévében Magyarország az Európai Unió Tanácsának elnöke. Az elnökség keretében 7 olyan területet határozott meg, melyeken eredményeket szeretne elérni. Idén e témák közül választhatnak a résztvevők. Olyan javaslatokat várunk, melyek az alábbi témákat a hazai viszonyokra adaptálva, a magyar törvényhozásban szabályozható módon közelítik meg.
• versenyképesség – a tartós gazdasági növekedés a zöld és digitális átmenet elősegítése, illetve a munkahelyek stabilitásának és fenntarthatóságának biztosítása által
• védelem – az európai védelmi ágazat ipari és technológiai bázisának megerősítése
• kohézió – az uniós tagállamok és az egyes régiók közötti gazdasági különbségek csökkentése
• agrárpolitika – a fenntarthatóbb termelési gyakorlatok alkalmazása
• demográfia – az európai társadalmak fokozott idősödése, a szociális ellátórendszerek fenntarthatósága, illetve a munkaerőhiány megoldása
Jelentkezési határidő: 2024. október 22. (kedd) 16:30-ig
A részletes kiírás az alábbi linken érhető el.
A jelentkezési lap az alábbi linken érhető el.