Bezár

Tehetségtámogatás

A honvédelmi igazgatás ifjúságközpontú vizsgálata - harmadévesek körében végzett empirikus kutatási eredmények

A honvédelmi igazgatás ifjúságközpontú vizsgálata - harmadévesek körében végzett empirikus kutatási eredmények

2021. január 28.
2 perc

A Közigazgatási Jogi Tudományos Diákkör 2019. december 3-án tartott ülést, amelyen Varga Dóra IV. éves hallgatónk ismertette kutatási eredményeit a honvédelmi igazgatás ifjúságközpontú vizsgálatával összefüggésben. Meghívott vendégünk Kaszás Mihály ny. honvédezredes, HM Védelmi Hivatal szakmai főtanácsadó értékes megjegyzésekkel gazdagította a honvédelmi igazgatás egyes aspektusainak feltárását.

A megvitatott dolgozat érdekessége, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem együttműködésének keretében, az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Intézményi Tudományos Diákköri Konferenciájának 2019. évi őszi fordulójára készült. A téma gondozójaként Tanszékünk részéről Csatlós Erzsébet adjunktus, míg az NKE részéről a HHK Katonai Vezetőképző Intézet, Hadászati és Hadelméleti Tanszék részéről Lakatos László ny. vezérőrnagy c. egyetemi tanár, ny. egyetemi docens működött közre.

20191203_154805

A dolgozat azon túl, hogy részletesen taglalja a honvédelmi igazgatás egyes elméleti kérdéseit, egy empirikus kutatás keretében kísérletet tett arra, hogy feltárja az ifjúság egy meghatározott szegmensében a téma iránti hallgatói attitűdöket. A hallgató Karunk III. éves jogász nappali tagozatos hallgatói körében végzett felmérést, egy 26 kérdésből álló kérdőívre alapozva, 71 fős hallgatói minta válaszai alapján fogalmazta meg következtetéseit. A megkérdezett hallgatók tájékozottnak tartják magukat honvédelmi kérdésekben, azonban honvédelmi területen többségük nem szeretne elhelyezkedni. A megkérdezettek jelentős száma több potenciális veszélyt is megjelölt, amellyel a honvédelmi igazgatás szervezetrendszerének szembe kell néznie. Meglepő, hogy a legtöbben azonban a nemzetközi politikai helyzettől tartanak leginkább, ezen problémák kiküszöbölésére azonban nem megfelelő a magyar honvédelmi igazgatás. A megkérdezettek fele – és ennek zöme női válaszadó – visszaállítaná a sorkatonai szolgálatot, annak okaként pedig az alábbi válaszokat jelölték meg: hasznosság, jellemfejlődés erősítése a férfiaknál, alapvető értékrend elsajátítása, illetve személyiségfejlesztés. A hallgatók többsége nem tudott arra hiteles választ adni, hogy megfelelő mennyiségű forrás biztosított-e a honvédelmi igazgatásra. Ez is azt támasztja alá, hogy honvédelmi kérdésekben a legtöbben csak a médiából tájékozódnak. A kérdőív egészét tekintve Varga Dóra megállapította, hogy azokra a kérdésekre szignifikánsan magasabb helyes válasz érkezett, amelyekről már más tanóra keretén belül elsajátíthattak ismereteket.

20191203_155916

A dolgozat megállapításaival kapcsolatban meghívott vendégünk fogalmazta meg elsőként kritikai jellegű megjegyzéseit, majd a résztvevő hallgatók fejthették ki véleményüket. Az esemény zárásaként valamennyi résztvevő egyetértett abban, hogy értékes tudáselemekkel gazdagodhatott!

 

Az összefoglalót készítette:

Siket Judit

Közigazgatási Jogi Tanszék


capture-20210127-104411


„A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által kiírt A hazai Tudományos Diákköri műhelyek és rendezvényeik támogatása – SZTE ÁJTK Tudományos Diákköreinek támogatása (2019-2020) című, NTP-HHTDK-19-0035 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg”

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek