Bezár

Tehetségtámogatás

Szövegbányászati módszerek a politikai kommunikáció kutatásában

Szövegbányászati módszerek a politikai kommunikáció kutatásában

2021. január 29.
2 perc

2020. december 2-án Bene Márton a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetének tudományos munkatársa volt a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Politikatudományi és Államelméleti Tudományos Diákkör, valamint a Nemzetközi Tanulmányok Tudományos Diákkör vendége.

A Szövegbányászati módszerek a politikai kommunikáció kutatásában című vendégelőadás a járványhelyzetre való tekintettel online szerveződött, Skype értekezlet formájában valósult meg. Az előadás célja az volt, hogy megismertesse a résztvevőkkel a különböző szövegbányászati módszerek alkalmazhatóságát a politikai kommunikáció kutatásokban. Ennek első lépéseként az előadó átfogó és egyben részletes bevezetést nyújtott a kutatásmódszertani alapokba, kiemelve a szövegbányászati módszerek mind kvalitatív, mind kvantitatív kutatásokban történő alkalmazását.

Kepernyokep_2020-12-02_160835_polit-nemtan_esti

A TDK ülés résztvevői megismerkedhettek a szövegbányászati módszer előnyeivel, amelyek közül az előadó kiemelte a humán kódolók helyettesítésének lehetőségét. Ugyanakkor, ugyanebben az aspektusban jelentkezik e kódolási módszer hátránya is, hiszen bizonyos adatokat nem vagy csak alacsony érvényességgel képes kódolni a gép. E hátrány kiküszöbölése érdekében az előadó a gépi tanulás alkalmazhatóságát is bemutatta. Részleteiben kitért a felügyelt gépi tanulás alkalmazására a politikai kommunikáció kutatásokban akár a közelmúltban lezárult, vagy a még folyamatban lévő saját kutatási eredményein keresztül.

Kepernyokep_2020-12-02_164425

Ezt követően a hallgatóság kérdések feltevésével igyekezett körbejárni a mesterséges intelligencia jövőbeli térnyerését a politikatudományi kutatásokban.

Ezúton is köszönjük Bene Mártonnak a magasszínvonalú, színes és gyakorlatorientált előadását, amellyel közelebb hozta a résztvevők felé a politikai kommunikációkutatás legújabb módszertani megközelítéseit.


capture-20210127-104411

„A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által kiírt A hazai Tudományos Diákköri műhelyek és rendezvényeik támogatása – SZTE ÁJTK Tudományos Diákköreinek támogatása (2019-2020) című, NTP-HHTDK-19-0035 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg”

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek