Bezár

Tehetségtámogatás

Az SZTE-ÁJTK tudományos diákkörei által megvalósított programok az NTP-HHTDK-19-0035. azonosító számú pályázat keretében

Az SZTE-ÁJTK tudományos diákkörei által megvalósított programok az NTP-HHTDK-19-0035. azonosító számú pályázat keretében

2021. január 26.
7 perc
A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által kiírt A hazai Tudományos Diákköri műhelyek és rendezvényeik támogatása – SZTE ÁJTK Tudományos Diákköreinek támogatása (2019-2020) című, NTP-HHTDK-19-0035 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg”

A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának tudományos diákköreinek működését is jelentősen meghatározta a 2019/2020. tanévben a pandémia és az ennek nyomán elrendelt veszélyhelyzet. A jelenléti oktatás felfüggesztésével arra kényszerültek a tudományos műhelyek, hogy az online színtérre helyezzék át tevékenységüket. A 2019 novemberében elnyert A hazai Tudományos Diákköri műhelyek és rendezvényeik támogatása – SZTE ÁJTK Tudományos Diákköreinek támogatása (2019-2020) című, NTP-HHTDK-19-0035 kódjelű pályázat megvalósítását is alapjaiban határozták meg ezek a körülmények. Többek között ennek következtében a Támogatáskezelő mintegy félévvel meghosszabbította a támogatási időszakot, így a leginkább hangsúlyos programok megvalósítására a 2020/2021. tanév őszi szemeszterében kerülhetett sor.

Balog_Balazs1

A támogatás elnyerését megelőzően már 2019 őszén a Politológiai TDK és a Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézete toborzó nap és orientációs nap keretében igyekeztek új politológus és nemzetközi tanulmányok szakos hallgatókat bevonni a tudományos munkába. A Magyar Jogtörténeti TDK pedig a korábbi tudományos munkája eredményeképpen Pro Scientia-aranyéremmel kitüntetett Krusóczki Bence kutatási beszámolójával és az azt követő kötetlen beszélgetéssel igyekezett új hallgatókat bevonni a diákkör „életébe.” A Civilisztikai Tudományos Diákkör szintén Karunk volt Pro-Scientia aranyérmesét hívta meg, ugyanis Auer Ádám tartott szakmai előadást 2019. november 21-én, amely alkalommal a diákköri tagság hozadékairól és az álláskeresésnél ezáltal szerezhető előnyökről is tájékozódhattak a hallgatók. A Közigazgatási Jogi TDK résztvevői pedig 2019. december 3-án a honvédelmi igazgatás rejtelmeivel ismerkedhettek Varga Dóra, a diákkör hallgatójának és Kaszás Mihály, nyugalmazott honvédezredes jóvoltából. Emellett a Politológiai TDK műhely immár hagyományosnak mondható módon poszterversenyeket szervezett a középiskolás diákok és az egyetemisták számára 2019. november 28-a és 30-a között az 1989 és a rendszerváltás című nagyszabású konferencia keretei között. Két hallgatónk szintén november legvégén vehetett részt az Újvidéken megrendezett Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencián. Az évek óta fennálló kapcsolatnak köszönhetően sikerült eredményes szakmai kapcsolatot kiépíteni e konferencia szervezőivel. Az Összehasonlító Jogi és Jogelméleti TDK műhely 2020. március 6-án szintén a legtehetségesebb diákjainak biztosított lehetőséget arra, hogy ismertessék kutatási munkáikat. 2020. február 19-én a szegedi joghallgatók még Tóásó Bálint ügyvédnek köszönhetően a KPMG Legal Tóásó Ügyvédi Iroda működésével is megismerkedhettek.

Dr._Prezi-eloadas2

Az őszi szemeszterben szintén kezdetét vette a „Mitől jó egy TDK-dolgozat” kurzus, amelynek célja a hallgatók felkészítése a tudományos kutatásra és így az OTDK-ra. A kurzus intenzíven folytatódott a tavaszi szemeszterben, azonban ezt és a további vállalások megvalósítását megszakította a jelenléti oktatás felfüggesztése. Ezt követően online konzultációk és oktatási tansegédletek feltöltésével valósulhatott meg az oktatás e kurzus keretében is, amely végül tesztsoros számonkéréssel zárult. Másik kurzus is segítette ezen kívül a hallgatók tudományos készségeinek fejlesztését, ugyanis Szakács Ildikó Réka A szóbeli kutatási beszámoló a gyakorlatban címmel hirdetett órát a nemzetközi tanulmányok szakos diákok számára a projekt keretében.

A 2019 márciusában elrendelt veszélyhelyzet következtében a jelenléti programok megszervezése ellehetetlenült. Ennek köszönhetően több nagyszabású rendezvényünk is meghiúsult. A Közigazgatási Jogi Tudományos Diákkör ebben az időszakban már online tartotta „A polgármester veszélyhelyzetben!-kérdezd a jegyzőt!” címmel meghirdetett ülését. A meghívott vendég Nagy Sándor Békés megyei jegyző volt.

Jogtorteneti_TDK-k_konferenciaja_2

A megvalósítási időszak meghosszabbításának köszönhetően e rendezvényeket az őszi szemeszterre halaszthattuk, azonban az ismételt járványhelyzet miatt ezek jelenléti megvalósítására ekkor sem nyílt lehetőség. A tavaszi szemeszter viszontagságai után azonban ekkor már az online oktatásban megedződve sikerrel lehetett ezeket a programokat átültetni az online térbe. A legjelentősebb programja az SZTE-ÁJTK tudományos diákköreinek az Állam- és Jogtudományi Kari Tudományos Diákköri Konferencia volt, amelyre 2020. november 5-én kerülhetett sor az egyetemi rendszereken, a Coosapce-en és a BBB-n keresztül. A rendezvényen 32 dolgozatot mutattak be Karunk diákjai, amelynek eredményeképpen 31 főt delegálhatott a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara a 35. OTDK Állam- és Jogtudományi Szekciójába erről a rendezvényről. Ez a szám öt további dolgozattal egészült ki az előnevezéseknek köszönhetően. Emellett az OTDK-ra való készülés jegyében már az opponensek is lehetőséget kaptak a rendezvényen, így modellezve az országos rendezvényen várható tudományos vitákat.

 Kari_TDK_2

A Kari TDK mellett három konferenciát is szerveztek a diákköri műhelyek a 2020/21. tanév őszi szemeszterében. A Közjogi Intézet Álom és valós@g 2.0 címmel rendezett tudományos konferenciát 2020. október 30-án, amelyen a diákkörben résztvevő hallgatók aktuális emberjogi kérdéseket boncolgattak. A Bűnügyi Tudományok Intézete a nagy hagyományokkal bíró Dreiländer Seminart szintén sikeresen valósította meg a külföldi partnerekkel együttműködve online módon 2020. november 19-én. A török-magyar-német összehasonlító jogi szemináriumon általános részi és a digitalizációhoz kapcsolódó témákra fókuszáltak a hallgatók német nyelvű előadásaikban. Ezen kívül a magyar alkotmány- és jogtörténeti kutatásokat folytató diákok számára szervezett országos konferenciát a „szegedi jogtörténeti iskola”. Az ország majdnem minden jogi kara képviseltette magát a rendezvényen, ahol így 14 diák mutathatta be dolgozatát. A prezentációkészítés mesterkurzus szintén a 35. OTDK-ra való felkészülést szolgálta, ugyanis ennek keretében Dr. Németh Zoltán, prezentációs szakértő látta el tippekkel, ötletekkel a szegedi tdk-sokat az online lebonyolított országos verseny során létfontosságú prezentációk kapcsán.

Szobeli_kutatasi_beszamolo

E programok mellett továbbra is élénk maradt az online oktatás időszakában az Állam- és Jogtudományi Karon a tdk-s élet, mivel több külsős szakértőt is meghívtak az egyes műhelyek. A Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézete a világ „puskaporos” térségeinek bemutatásának szentelt programsorozatot, míg a politológus hallgatók Zalai Anita hasonló témájú előadásán vehettek részt. A politikatudományok empirikus kutatásának lehetőségeire mutatott rá a Text-mining módszertani hasznosítását ismertető Bene Márton, aki az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetének tudományos munkatársa. Az Infocopy diákkör külsős szakértők bevonásával podcasteket tett közzé a hallgatók számára, ezáltal folyamatosan biztosította a hallgatóknak a tudományos fejlődés lehetőségét a szerzői jog területén. 2020. november 18-án Nyakas Levente a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság, Médiatudományi Intézet intézetvezetőjeként az audiovizuális médiaszolgáltatás jogi vetületeire mutatott rá az Üzleti Jogi TDK tagjainak. A Nemzetközi Jogi és Európa-jogi TDK ülésén Spitzer Jenő „A TIK-től a Honvédségig, avagy hova juthat egy hallgató a nemzetközi jog és az OTDK szárnyain” címmel tartott személyes hangvételű előadásában igyekezett motiválni a diákokat rámutatva arra, miképpen kamatoztathatók a TDK-munka közben elsajátított készségek a munkaerőpiacon. Ezzel azonos célokat szolgált az egyetemi évek után az ügyvédi pályán elhelyezkedő Balog Balázs élménybeszámolója is, aki szintén a tudományos kutatás gyakorlati életben való hasznosítását mutatta be. 2020. október 1-jn pedig Kovács Péter ismertette az aktuális jogi informatikai trendeket az érdeklődő diákokkal. A Statisztikai TDK műhely pedig a legaktuálisabb téma megismerésére is lehetőséget nyújtott hallgatóinak, ugyanis 2020. december 3-án Legaltech a COVID-19 idején című konferenciájuk alkalmával külsős szakértőktől nyerhettek betekintést ebbe a szegmensbe.

 Nemzetkozi_Jogi_TDK

A középiskolások bevonására a TDK-munkába e pályázat keretében is nagy hangsúlyt fektetett Karunk. Az 1989 és a rendszerváltás: társadalmi cselekvés című poszterverseny keretében törekedett a Politológiai TDK műhely a megszólításukra 2019 novemberében. A tavaszi szemeszter során pedig több középiskola bevonásával terveztük szakmai látogatások lebonyolítását, amelynek keretében Karunk népszerűsítése és a pályázati, ösztöndíjlehetőségek bemutatása mellett a programban kínált lehetőségekre kívántuk felhívni a figyelmet. A korábbi évek tapasztalataiból kiindulva az oktatási intézményekben már „terepismerettel” rendelkező diákokat vontunk be ebbe, akik alma materükbe visszatérve nagyobb hatásfokkal szólíthatják meg a diákokat. A kezdeményezés sikeresnek bizonyult, ugyanis az első látogatásokat nagy siker övezte. A vírushelyzet azonban derékba törte a kezdeményezést. A tavaszra tervezett Középiskolás TDK tagozat iránt is nagy érdeklődés mutatkozott e rendezvényeken, azonban ezt is elhalasztani kényszerültünk. Emiatt a diákok egy része sajnálatos módon lemorzsolódott, míg más részük időközben befejezte középiskolai tanulmányait, így nem vehettek részt a versenyen. Ennek következtében relatívan kevesen vettek részt a 2020. november 9-én a Társadalomtudományi Kari TDK keretében szervezett Középiskolás Tagozat munkájában. Az viszont örömteli, hogy az online programjaink könnyebb elérésének köszönhetően az egyetemünk iránt érdeklődő középiskolás diákok aktívabban kapcsolódhattak be a tdk-k munkájába. Ennek köszönhetően a 35. OTDK-ra két középiskolás diákot is nevezni tudtunk.

 Kozepiskolas_page

Az NTP-HHTDK_19-0035. azonosító számú pályázat keretében a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának tudományos diákkörei sikerrel ültették át tevékenységüket az online térbe a járványhelyzet miatt fellépő kényszerhelyzetben, amely nagy eredménynek tekinthető a tavasszal jelentkező nehézségek után. Ennek köszönhető, hogy a vírushelyzet és az ennek nyomán mutatkozó enyhe hallgatói passzivitás ellenére az OTDK-ra nevezők számát mind az egyetemisták, mind a középiskolások tekintetében növelni tudtuk a két évvel ezelőtti eredményeinkhez képest.

Kari_TDK

1258585888

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek