A Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) a megújult MOKK ösztöndíj programkeretében 2024. április 24-én második alkalommal rendezte meg Polgári Jogi Jogesetmegoldó Versenyét a Közjegyzők Házában.
A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának három hallgatója: Rajos Léna, Szilágyi Nóra és Szima Eszter első alkalommal képviselték Karunkat az országos megmérettetésen, így azon már valamennyi hazai Jogi Kar jelen volt. Felkészülésüket dr. Telegdy Gergely mesteroktató segítette.
Szilágyi Nóra a versenyen II. helyezést ért el. A versenyen nyújtott egyéni szereplése alapján azonban két versenyzőnknek - Rajos Lénának és Szilágyi Nórának - is egyéni gyakornoki lehetőséget ajánlottak az általuk választott Közjegyzői Irodában.
Ennek kapcsán beszélgettünk Szilágyi Nórával.
Honnan jött az ötlet a versenyre történő jelentkezésre?
A verseny felhívással először a kar honlapján találkoztam, majd a tanórákon is felhívták rá a figyelmünket. Korábban kizárólag alkotmányjog témájú megmérettetéseken vettem részt, azonban ki szerettem volna próbálni magam a polgári jog területén is. A verseny félévében futott a Polgári jog IV. öröklési jogi kurzusunk, amit különösen szerettem, ezért úgy gondoltam, egy feltehetőleg ilyen témájú versennyel lenne célszerű próbát tennem először.
Hogyan készültetek fel a megmérettetésre?
A jelentkezés leadása után hamar felvette velünk a kapcsolatot Telegdy Tanár Úr a felkészülés miatt, így közel egy hónapunk volt a gyakorlásra. A késő délutáni foglalkozások alatt számos jogesetet vettünk át, majd próbáltunk el felperesi-alperesi leosztásban. Nagy segítséget jelentettek számomra ezek az alkalmak, mivel először láttam, hogyan is áll össze egy versenyre készült perbeszéd, milyen elemekre kell mindenképpen figyelmet szentelni. Emellett - bízva abban, hogy maga a verseny öröklési jogi témájú lesz - a Polgári Törvénykönyv megfelelő szakaszait és az ezekre vonatkozó kommentári fejezeteket tekintettem át.
Milyen volt a verseny? Milyen élményekkel érkeztetek haza?
A verseny Budapesten, a Közjegyzők Házában került megtartásra, ahová közösen érkeztünk a többi szegedi jelentkezővel és Telegdy Tanár Úrral. A köszöntők után ismertették a jogesetet és kezdetét vette az első, selejtező forduló, ahol azt a feladatot kaptuk, hogy egy adott szituációban a lehető legnagyobb örökrészt szerezzük meg ügyfelünk számára. Maga a jogeset szerintem nagyon találékony volt, számos aspektusból kellett megvizsgálnunk a kérdéskört és mivel az utolsó csapatba kerültem, így bőségesen volt időm a felkészülésre is. Ezt követően következett a selejtező eredményhirdetése, amit rögtön követett a második forduló, az előbbi feladat újbóli, más szemszögből való feldolgozása.
Összességében számomra a nap egy nagyon hosszú, de minden tekintetben pozitív élmény volt, annak ellenére, hogy meglehetősen izgultam közben. A szervezők és a zsűri is végig támogató és segítőkész volt, a hangulat pedig a versenyhelyzet ellenére is oldott maradt. Nagyon sokat tanulhattam a versenyből és egy olyan élménnyel lettem gazdagabb, ami felbátorított arra, hogy a jövőben több perbeszédversenyre is jelentkezzem.
A hivatalos versenykiírásban nem szerepelt díjként a felajánlott gyakornoki lehetőség, azonban az egyéni teljesítményetek alapján kettőtök is lehetőséget kapott. Hol töltötted el a gyakorlatot és milyen tapasztalatokat szereztél?
A verseny után pár héttel értesítettek arról a kivételes lehetőségről, hogy gyakornokként is kipróbálhatjuk magunkat valamely Közjegyzői Irodában, amivel természetesen mindenképpen élni szerettem volna. Ennek megfelelően augusztustól 3-3 hetet tölthettem el dr. Tóth András és dr. Baláti Péter Közjegyzői Irodájában. A gyakorlati idő alatt betekinthettem egy Közjegyzői Iroda mindennapjaiba, hagyatéki tárgyalásokat látogathattam, okiratokat és hagyatékátadó végzéseket készíthettem el. Mindkét Közjegyző Úr lelkesen és segítőkészen fogadott, rengeteg időt és energiát fektettek bele abba, hogy a lehető legtöbb tudást és tapasztalatot adják át számomra a rendelkezésre álló hetek alatt. Külön élmény volt, hogy részt vehettem angol nyelvű egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatok megtételében és bérleti szerződések megkötésében is.
Jelenleg nem tudom, milyen pályán szeretnék még elhelyezkedni a diploma megszerzése után, azonban ez a gyakorlat alkalmas volt arra, hogy még egy, eddig nem tervezett lehetőségre hívja fel a figyelmem.
Ajánlanád-e a versenyt azoknak, akik az idei kiírás kapcsán majd gondolkoznának rajta?
A MOKK Jogesetmegoldó Versenyét minden olyan hallgatótársamnak szívből ajánlom, akik érdeklődést mutatnak a polgári jog bármelyik területe iránt, hiszen maga a verseny remek alkalmat teremt arra, hogy egy bátorító közegben, nagy szakmai tudású emberek előtt próbálják ki magukat a hallgatók. Emellett már a versenyen is elméleti és gyakorlati tudással gazdagodhatnak, a gyakornoki program alatt szerzett tapasztalatok pedig a jövőben számtalan helyen kamatoztathatóak!
Köszönjük a beszélgetést!