"2024/2025 második szemesztere végén végre minden csillag együtt állt hozzá, hogy benyújtsam a jelentkezésem, az ezt követő szemeszter elején pedig nagy meglepetésemre kiértesítettek róla,
hogy elfogadták azt. Így történt, hogy alkalmam nyílt egy-egy hetet eltölteni Európa régi és új diplomáciai központjában idén június és július fordulóján." - Toma T. Áron
Nemzetközi tanulmányok alapszakos hallgatóként fontosnak tartom, hogy az egyetemi órák során tanultakat lehetőség szerint kiegészítsem gyakorlati tapasztalatokkal is, hogy összetettebb képet kaphassak a számomra érdekes és szakmailag releváns dolgok működéséről. Ezért szerettem volna már régóta jelentkezni a Brüsszeli Kormányzati Iskola és a Bécsi Diplomáciai Akadémia társszervezésében megvalósuló Jean Monnet Nyári Egyetemre, ami egy, az Európai Unió döntéshozatali folyamataival foglalkozó program.

Betekintést nyerhettem számos Európai Uniós és néhány más nemzetközi intézmény működésébe, csaknem harminc különböző előadó gondolatait hallgathattam meg a legeltérőbb témákban, mindemelett pedig egy több napon át tartó szimulációs feladatban is részt kellett vegyek. Az első hét Brüsszelben kezdődött, ahova a zöld közlekedés jegyében egy igencsak kimerítő buszozás és vonatozás után jutottam el. A város nagyon sokszínű, ami már a megérkezésem pillanatában világossá vált, az itteni tartózkodásom alatt pedig ez a kép tovább árnyalódott bennem. Szerencsére a szállásom közel volt a Brüsszeli Kormányzati Iskola épületéhez, ahol az első nap viszonylag lazán, leginkább bevezetőkkel, ismerkedéssel és két szakmai programelemmel telt. Ezek egyike egy panelbeszélgetés volt a Brüsszeli Szabadegyetem kampuszán a transzatlanti kapcsolatok alakulásáról, amin részt vett Mészáros Krisztián, a NATO partnerségekért és globális ügyekért felelős igazgatója, akinek volt lehetőségem később feltenni a témával kapcsolatos kérdéseimet. Üdítő élmény volt mindjárt az első nap újra magyarul megszólalni. A többi nap az Európai Unió működésének és intézményrendszerének bemutatásával, az Európai Unió egyes szakpolitikáinak felvázolásával, illetve a főbb intézmények meglátogatásával telt, így jártunk az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság épületében is.

A Brüsszelben töltött hét végén kezdtük el a nők elleni és a családon belüli erőszak témáját feldolgozni a 2022/0066/COD számú jogalkotási javaslat mentén egy szimulációs gyakorlat keretei közt. Korábban is volt már alkalmam rövidebb szimulációkban részt venni, de ennek az összetettsége újdonságot jelentett. Több napon át foglalkoztunk az adott témával különböző csoportokban és egy, a rendelkezésünkre bocsájtott online felületen keresztül tudtuk az exkluzív, belsős információkat és a sajtónak, illetve a lobbistáknak szóló publikus információkat is megosztani. Nekem az európai ügyekért felelős miniszter szerepébe bújva kellett képviselnem a témával kapcsolatos magyar álláspontot.

Bécsbe közösen érkeztünk repülővel. Az itt eltöltött második héten az előadások főleg az emberi jogok és a nemzetközi együttműködés kérdéseit járták körül. Meglátogattuk az EBESZ központját a Hofburgban, az Európai Unió Alapjogi Ügynökségét és az Osztrák Külügyminisztériumot is. Ahogyan Brüsszelben, itt is minden látogatás során komoly biztonsági átvilágításon estünk át, hiszen ezekben az intézményekben a látogatásaink alkalmával is folyt a munka (a Hofburgba például kettő, az OPEC 9. nemzetközi szemináriumára érkező delegáció között tudtunk csak besurranni). Erre a hétre sikerült néhány új ismeretségre is szert tenni a résztvevők között, aminek örültem, mert mindenki nagyon más, nagyon érdekes háttérrel rendelkezett. Személy szerint nekem egy cseh angolfrancia szakos tanárral – Helenával, az Amszterdami Egyetem egyik horvát hallgatójával – Svennel, és a 2021-es tálib hatalomátvétel előtti afgán kormány egyik tisztviselőjével – Ahmaddal sikerült barátibb viszonyba kerülni.

A program végén, az oklevélátadó utáni állófogadáson elbúcsúztunk egymástól a többiekkel, ami egyszerre volt nehéz, mégis örömteli, hiszen rengeteg élménnyel, ismerettel, kapcsolattal gazdagodtunk. Egyúttal hozzáférést kaptunk a Bécsi Diplomáciai Akadémia alumni platformjához, amin keresztül exkluzív lehetőségekhez juthatunk és tovább mélyíthetjük a szakmai beágyazottságunkat. Számomra hatalmas pluszt jelent, hogy részt vehettem ezen a programon, ami nem valósulhatott volna meg a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánja, Dr. Törőcsikné Prof. Dr. Görög Márta támogatása nélkül, amiért nagyon hálás vagyok!
Toma T. Áron