A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar
Politológiai Tanszéke poszterversenyt hirdet a Kar hallgatói számára
a következő címmel:
Választások és korszakváltások Magyarországon
1920, 1945, 1990, 2010
A 20. század három korszakváltó parlamenti választása – az 1920-as nemzetgyűlési, az 1945-ös általános és az 1990-es szabad parlamenti választás – alapvetően átalakította Magyarország politikai intézményeit és társadalmi viszonyait. A 1920-as választás a trianoni békeszerződés utáni konszolidáció részeként új választójogi szabályokat és közigazgatási struktúrákat vezetett be a Horthy-korszak stabilizálására. A 1945-ös választás demokratikus kísérlet volt ugyan, de a Szovjetunió katonai jelenléte és a kommunista párt többlépcsős hatalmi stratégiája jelentősen befolyásolta az eredményt. Az 1990-es választás megszüntette a hegemón pártrendszert, és elindította a modern parlamenti demokrácia intézményrendszerének és politikai kultúrájának fejlődését. A 2010-es országgyűlési választás újabb korszakváltást jelentett: a Fidesz–KDNP kétharmados győzelme lehetővé tette az alkotmányos berendezkedés mélyreható átalakítását, amely a hatalmi ágak egyensúlyára, a választási rendszerre és a közjogi intézmények működésére is kihatott. A 2010 utáni időszak így nemcsak politikai váltás, hanem a rendszerkarakter megváltozása felé tett döntő lépésként is értelmezhető.
A poszterversenyben részt vevő hallgatóktól az említett korszakok választásainak politikai, társadalmi és jogi-intézményi összefüggéseit tudományos igénnyel történő bemutatását várjuk, például:
- Milyen jogi-intézményi kereteket az 1920-as választási rendszer a Horthy-korszak konszolidációja számára?
- Hogyan formálta a szovjet befolyás és az alkotmányos eljárásrendi sajátosságok az 1945-ös általános választások legitimitását?
- Miként járult hozzá az 1990-es szabad választás a modern magyar parlamenti demokrácia intézményrendszerének és politikai kultúrájának kialakulásához?
- Hogyan alakult a választójog és a választási rendszerek szerkezete 1920 és 1990 között, és milyen társadalmi hatásokkal jártak ezek a változások?
- Milyen szerepet játszottak a nagyhatalmak – különösen a Szovjetunió – és a későbbi nemzetközi szervezetek (pl. az Európa Tanács) a választások kimenetelében és legitimitásának alakulásában?
- Hogyan használták fel a politikai szereplők a vizuális kommunikáció eszközeit (plakátok, szórólapok, sajtóanyagok) a választói mobilizációban és a közvélemény alakításában?
- Milyen hatással voltak a választások az állampolgári jogok és kötelezettségek alakulására az egyes korszakokban?
- Hogyan értelmezhető a 2010-es választás mint rendszerszintű fordulat, és milyen következményekkel járt az alkotmányos intézmények, a választási rendszer és a politikai verseny szempontjából?
- Hogyan alakult a választójog és a választási rendszerek szerkezete 1920 és 2010 között, és milyen társadalmi hatásokkal jártak ezek a változások?
- A pályaműveket a SZTE Politológiai Tanszék oktatóiból álló zsűri értékeli, mind tartalmi, mind formai szempontból. A legjobb pályamunkák díjazásban részesülnek.
Pályázati feltételek: A pályázaton a SZTE ÁJTK minden alap- és mesterszakos, illetve osztatlan képzésben résztvevő hallgatója indulhat, egy hallgató csak egy poszterrel nevezhet. Az A2-es méretű poszterek elkészítéséhez a mellékelt sablon használata kötelező, az abban foglalt technikai paraméterek követése az érvényes pályázat feltétele. Nevezni a meghirdetett címhez kapcsolódó bármilyen témával lehet, azonban a Politológiai Tanszék fenntartja a jogot, hogy a verseny szellemiségével nem egyező munkákat kizárja.
A végleges pályamunkákat 2025. június 8. éjfélig kell eljuttatniuk Szabó Palócz Orsolya email címére: szabopalocz@polit.u-szeged.hu.
Jelentkezésükkel a versenyzők beleegyezésüket adják az alábbi adatkezelési tájékoztatóban foglaltakhoz.
Szeged, 2025. április 30.