Bezár

Hírarchívum

Gyaszjelentes

Nekrológ - Géczi József Alajos

Nekrológ - Géczi József Alajos

2023. július 03.
2 perc
Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés


Geczi_Jozsef_Alajos_


Megrendülten búcsúzunk kollégánktól, Géczi József Alajostól, aki életének 73. évében, 2023. június 29-én váratlanul elhunyt.


Géczi József Alajos 1950. február 21-én született Kiskunmajsán. 1971-től joghallgató volt a József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, ahol 1976-ban szerzett diplomát. A végzés után a JATE Tudományos szocializmus tanszékén helyezkedett el, majd az intézményi átalakulások után a Politikaelméleti és jelenkortörténeti tanszék, valamint a Politológiai tanszék munkatársa volt, ahonnan címzetes egyetemi docensként vonult nyugállományba.


Szakmai és politikai pályafutására egyaránt meghatározó volt az, hogy 1985-ben létrehozta az illegális szamizdat irodalom legális gyűjtőhelyéül szolgáló Dokumentációs és információs bázist (DIB), és 1988 végétől alapítóként részt vett az MSZMP reformköri mozgalmában. Rendszerváltást igenlő reformszocialistaként 1989-ben belépett a Magyar Szocialista Pártba, ahol sok éven át az országos elnökség tagja volt.


1991-től 2010-ig országgyűlési képviselő, 1994-től a Mentelmi, Összeférhetetlenségi és Mandátumvizsgáló Bizottság alelnöke, majd elnöke volt.


Közéleti és politikai szerepvállalása termékeny hatással volt szakmai, oktatói és tudományos munkásságára. Szívügyének tekintette az 1988-89-es reformkörök tárgyilagos kutatását és bemutatását, a témából maradandót alkotott, sokat publikált és konferenciákat is szervezett. Magától értetődő volt, hogy kurzusokat indított a parlamentarizmus és a mentelmi jog témaköréből, és rendszeres tanulmányutakat szervezett a hallgatóknak az Országházba. Gyakorló politikusként politikailag realista volt, ezért politológusként a politikai realizmus iskoláját képviselte. Képzett jogászként mindig képes volt sajátos megközelítési és értékelési szempontokkal szolgálni a szakmai vitákban. Az országgyűlés informális működésmódjáról tartott előadásai hallgatók és kollégák számára egyaránt voltak unikálisak és tanulságosak. Értékrendjéből következően ugyancsak szívügye volt a vidékpolitika, a vidékfejlesztés, a nemzetpolitika, a magyarság sorsa és az 1956-os forradalom. A Nagy Imre Társaság Csongrád megyei szervezetének elnökévé is azért választották, mert elkötelezte magát Nagy Imre politikai, erkölcsi hagyatékának és általában az 1956-os forradalom hagyományainak ápolása mellett. Elveitől vezérelve nem ritkán más utat járt, mint vállalt politikai közössége.


Géczi József személyében egy kitűnő kollégát és barátot veszítettünk el. Emléke tovább él szívünkben.


Politológiai Tanszék

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek