A lengyelországi Lodzi Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának szervezésében került megrendezésre 2017. június 1-3. között az European Association of Tax and Law Professors (EATLP) idei kongresszusa, Lodzban, amelyen karunkat az Üzleti Jogi Intézet munkatársa, Dr. Gyenge Balázs képviselte, akinek részvételét a Külügyi Bizottság támogatta.

A neves nemzetközi szervezetnek egyik kiemelt célja a nemzetközi- és európai uniós adójoggal kapcsolatos kutatások és az adójogi szabályok európai uniós harmonizációjának támogatása. Az EATLP mindemellett fontos tevékenységet fejt ki az európai egyetemek keretein belül megvalósuló nemzetközi- és tagállami adójoggal kapcsolatos, illetve összehasonlító jellegű adójogi kutatási projektek, valamint az oktatás fejlesztése terén.
Az éves kongresszus a szervezet tevékenységét meghatározó közgyűlés összeülését és tudományos előadások megtartását célozta meg.
A kongresszus keretein belül tartott előadások központi témája a határon átnyúló gazdasági tevékenységet végző vállalatok, mint társasági adóalanyok adójogi illetőségének és a vállalkozások mobilitásának kérdésköre volt.
Az előadások témakörei foglalkoztak a magánjog és az adójog területén használt fogalmak megfeleltethetőségével, a mobilitás jelenségével párhuzamosan szűkülő állami adóztatási joghatóság kérdésével, valamint az államok között fellépő adóverseny káros hatásaival.
Az előadások mellett a fiatal kutatók poszter konferencia keretein belül mutathatták be munkájuk eredményeit, amelyek a fejlődő országok adóztatási tevékenységének fejlesztési lehetőségeitől a digitális gazdáság kihívásaihoz igazodni kívánó adóztatási formákon át, az immateriális javak transzferárazásig számos kapcsolódó témát felöleltek.

A közel 700 ezer lakossal és kiemelkedő hagyományokkal rendelkező lengyelországi város – amely Lengyelország egyik pénzügyi központja is egyben – kiváló helyszínéül szolgált az EATLP nemzetközi szervezet kongresszusának, amely – köszönhetően a helyi egyetem munkatársainak áldozatos szervező munkájának – meglehetősen nívós rendezvénynek bizonyult.
Ha Lodz városáról írunk, akkor fontos hangsúlyozni, hogy Szeged és Lodz testvérvárosok, így a Lodzi Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy hallgatóink – Lodz pezsgő multikulturális életének felfedezése mellett – nemzetközi adójogi ismereteiket és más jogterületen megszerzett tudásukat külföldön szerzett tapasztalatokkal bővíthessék.